Zavod za telekomunikacije

Zavod za telekomunikacije nositelj je istraživačkih aktivnosti i sveučilišnih nastavnih programa u području telekomunikacija i informatike na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Na Zavodu je zaposleno 42 djelatnika, a osim njih u nastavi i istraživanjima sudjeluje 17 vanjskih suradnika i 8 gostujućih profesora.

Djelatnici Zavoda za telekomunikacije nositelji su i izvođači kolegija u preddiplomskom, diplomskom i poslijediplomskom studiju na FER-u. Zavod sudjeluje u nastavi na preddiplomskom studiju smjer Računarstvo, te je nositelj profila Telekomunikacije i informatika na diplomskom studiju Informacijska i komunikacijska tehnologija (ICT). Detaljne informacije o nastavnim i mentorskim aktivnostima mogu se naći na stranicama za studente i stranicama predmeta.

Od akademske godine 2021./22. Zavod je nositelj profila Znanost o mrežama na diplomskom studiju studijskog programa Računarstvo.

Istraživačke aktivnosti Zavoda za telekomunikacije okrenute su znanstvenim projektima pod potporom Hrvatske zaklade za znanost, istraživačkim i drugim projektima u suradnji s gospodarstvom te međunarodnim istraživačkim projektima. Područja istraživanja obuhvaćaju razne aspekte informacije i komunikacija u mrežnom okruženju. Detaljne informacije mogu se naći na osobnih stranicama djelatnika te stranicama projekata i istraživačkih laboratorija.


Video o Zavodu za telekomunikacije

Prvi sastanak projekta ICARET –...

Sveučilište u Padovi bilo je 7. i 8. studenog 2024. godine domaćin prvog sastanka europskog projekta ‘ICARET’. Riječ je o inovativnom projektu čiji je cilj omogućiti preispitivanje paradigme prema kojoj razmišljamo o interkulturalnosti, raznolikosti i uključenosti.
Kroz interdisciplinarni pristup koji kombinira lingvistiku, filozofsko propitivanje i analizu rasprave, projekt ICARET želi prenijeti konceptualno bogatstvo interkulturalnosti u obrazovne alate za osposobljavanje odgovornih građana 21. stoljeća.
Ovaj projekt, kojeg vode par Cathy Sablé (DELMA) i IMT Atlantique, je višejezičan i multikulturalan jer uključuje predstavnike iz:

  • IMT Atlantique, Francuska
  • Bergische universität Wuppertal, Njemačka
  • Sveučilišta Hassan 1, Maroko
  • Sveučilišta u Padovi, Italija
  • Sveučilišta u Valenciji, Španjolska i 
  • Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska.

Navedeni sastanak omogućio je identificiranje ključnih točaka istraživačkih područja koja će se istražiti u okviru projekta u toplom, višejezičnom okruženju u kojem se engleski jezik rado miješa s francuskim, arapskim, španjolskim i talijanskim, uz ponešto i hrvatskog jezika.

Autor: Ana Radović
Popis obavijesti